Product Details:
| Load capacity | 10 ton |
| Application | Material handling, EOT crane, Construction, Marine, Wire pulling, Mining |
| Capacity | 10 Ton |
| Rope speed | 9 m/min |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Power Source | Electric |
| Material | Steel |
| Rope Length | 500 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Power | 5 hp |