Product Details:
| Load capacity | 5 ton |
| Application | Material handling, Mining, Marine, Wire pulling, EOT crane, Construction |
| Capacity | 5 Ton |
| Rope speed | 6 m/min |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Material | Steel |
| Power Source | Motorized |
| Usage/Application | Industrial |
| Rope Length | 500 m |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Power | 5 hp |
Salient features of these machines are as follows: