Product Details:
| Power | 40kw |
| Capacity | 25 Ton |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Length | 500 mtr |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Thickness | 12 mm |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
Salient features of these machines are as follows: