Product Details:
| Capacity | 10 ton |
| Load Capacity | 10 Ton |
| Power | 20 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Erection |
| Rope Length | 500 |
| Rope Diameter | 24 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 60 Hz |
Product Details:
| Load capacity | 10 ton |
| Capacity | 10 Ton |
| Power source | Electric |
| Application | Wire pulling, EOT crane, Construction, Material handling, Mining, Marine |
| Usage/Application | Erection |
| Rope speed | 6 m/min |
| Rope length | 500m |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |