Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Length | 500 mtr |
| Rope Diameter | 20 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Model Name/Number | BTE/5 Ton |
Salient features of these machines are as follows:
Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Rope Length | 500 |
| Rope Diameter | 18 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Control Type | Pendant Control |
| Rope Material | Steel Wire Rope |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 60 Hz and 60hz |
| Motor Power | 10 HP |
| Rated Speed | 4-6 m/min |
Salient features of these machines are as follows: