Product Details:
| Power | 2 kW |
| Capacity | 1 ton |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Length | 500 mtr |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Motor Power | 5 HP |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 2 ton |
| Capacity | 500 kg |
| Rope speed | 6 m/min |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope length | 100 m |
| Rope diameter | 10 mm |
| Motor power | 1.5 kW |
| Model/Type | BTE/500 |
| Power Source | Motor |
| Size | 200x400 |
| Material | Ms |
| Color | Blue |
| Lift Upto | 120 meter |
| Phase | 1 phase |
| Number Of Drum | 1 |
| Wire Rope Type | 8 mm |