Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | 3 phase |
| Rope Length | 3 Ton |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Speed | 7 m/min |
| Size | 16 mm |
| Usage/Application | pilling and lifting |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 3 ton |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Motor Power | 5 HP |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
| Application | Auto,Cranes,lifting,pulling,hoisting |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Three Phase |
| Rope Length | 3 Ton |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Lifting And Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 3 Ton |
| Material | MS |
| Brand | Build Tech Engineering |
| Motor Power | 5 HP |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 60 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Load capacity | 5 ton |
| Capacity | 5 Ton |
| Power source | Electric |
| Application | Mining, EOT crane, Construction, Marine, Wire pulling, Material handling |
| Usage/Application | Erection |
| Rope speed | 9 m/min |
| Rope length | 500 |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | BUILD - TECH ENGINEERING |
| Model/Type | BTE/5Ton |
| Phase | 3 Phase |
Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Erection |
| Rope Length | 500 |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Model/Type | BTE/ 5 Ton |
Lifting Winch Machine 5 Ton
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Pulling load | 10 ton |
| Rope length | 500 m |
| Rope diameter | 10 mm |
| Machine mounting | Base mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Power Source | Electric |
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Auto,Cranes,lifting,pulling,hoisting |
| Capacity | 5 ton |
| Motor Power | 10 HP |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
| Type of Winches | Electric Winches |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 10 ton |
| Power source | Electric |
| Application | Marine, Wire pulling, Mining, Material handling, EOT crane, Construction |
| Rope speed | 9 m/min |
| Rope length | 500m |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 10 ton |
| Usage | Construction |
| Motor Power | 5 HP |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Phase | 3 |
| Usage/Application | Pulling |
| Rope Length | 500m |
| Rope Diameter | 28mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Buildtech |
| Model/Type | BTE |
| Size | 3 x 5 foot |
| Capacity | 15 ton |
| Power | 25ton |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Capacity | 3 |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | 3 |
| Usage/Application | Lifting |
| Rope Length | 500m |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Buildtech |
| Model/Type | BTE |
| Size | 6x5 foot |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 5 ton |
| Capacity | 5 Ton |
| Working pressure | 250 bar |
| Rope speed | 20 m/min |
| Usage/Application | Erection |
| Oil flow | 100 lpm |
| Rope diameter | 20 mm |
| Brand | BUILD - TECH ENGINEERING |
| Model/Type | BTE/5Ton |
| Phase | 3 Phase |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Power | 7.5 kW |
| Capacity | 3 ton |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Rope Length | 500 mtr |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Motor Power | 5 HP |
| Voltage | 220-440 V |
| Rope Thickness | 12 mm |
Salient features of these machines are as follows:
Simplified operation
Outstanding performance
Highly efficient
Durability
Reliability
Longer service life
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rope speed | 9 m/min |
| Usage/Application | Workshop |
| Rope length | 500 |
| Rope diameter | 20 mm |
| Motor power | 15 kW |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50Hz |
| Load capacity | 15 ton |
| Capacity | 5 ton |
Electric winch machine Heavy Duty 5 Ton For Pulling And Lifting Purpose.
1) Drum Capacity 500 Mtr
2) Wire rope Dia 18 mm
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 5 ton |
| Power source | Electric |
| Capacity | 5 ton |
| Rope speed | 6 m/min |
| Rope length | 500m |
| Duty rating | Heavy duty |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Material | MS |
| Application | Auto,Cranes,lifting,pulling,hoisting |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Voltage | 220-440 V |
| Motor Power | 5 HP |
| Frequency | 60 Hz |
We have stepped towards unlimited success and the credit goes to our entire team who has spent their time and efforts to make us stand in stiff market place. Our Product Industrial Winch Machine, has found a large number of users who have appreciated the quality of this product.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Load capacity | 30 ton |
| Power source | Electric |
| Application | Construction, Wire pulling, Mining, EOT crane, Marine, Material handling |
| Capacity | 30 ton |
| Rope speed | 6 m/min |
| Rope length | 500m |
| Duty rating | Heavy duty |
| Voltage | 440V |
| Phase | Single Phase |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 60Hz |
| Usage | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Unit |
| Capacity | 10 ton |
| Power | 20 kW |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Rope Diameter | 24 mm |
| Rope Length | >25 m |
| Mounting | Base Mounted |
| Type | Hydraulic Winches |
| Type of Winches | Electric Winches |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 10 ton |
| Application | Marine, Material handling, Mining, Wire pulling, EOT crane, Construction |
| Capacity | 10 ton |
| Rope speed | 9 m/min |
| Duty rating | Heavy duty |
| Type | Hydraulic Winches |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Rope Length | >25 m |
| Usage/Application | Industrial |
| IP Rating | IP44 |