Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 10mm 150 meter |
| Usage/Application | Pulling & Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 500 Kg |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Phase Type | 3 phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
500 kg single phase winch machine 60 meter wire rope
Salient features of these machines are as follows:
Simplified operation
Outstanding performance
Highly efficient
Durability
Reliability
Longer service life
500 Kg Electric Winch Machine
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 10 Ton |
| Power | 20 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Speed | 7 m/min |
| Rope Length | 500 mtr |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220-440 V |
| Rope Thickness | 12 mm |
Product Details:
| Power | 2 kW |
| Capacity | 500 Kg |
| Rope Length | 500m |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Line Speed | 1 m/min to 50 m/min |
| Phase | Three Phase |
| Rope Diameter | 5mm to 30mm |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Winch Machine Weight | 500 kg |
| Line Pull | 100 kg to 30000 kg |
| Drum Diameter | 100 mm to 600mm |
Product Details:
| Capacity | 500 kg |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 phase |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 150 |
| Usage/Application | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
500 kg winch machine
Product Details:
| Capacity | 500 |
| Power | 2 kW |
| Phase | Lifting |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 150 |
| Country of Origin | Made in India |
500 kg winch machine
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 500 kg |
| Power | 2 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Workshop |
| Voltage | 420V |
| Frequency | 50Hz |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kg |
| Power | 2 kW |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Motorized |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Rope Length | 500 |
| Mounting | Base Mounted |
| Type of Winches | Electric Winches |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| IP Rating | Ip 55 |
| Material Grade | Ms |
| Motor | Induction |
| Country of Origin | Made in India |
5 ton winch machine wire rope drum capacity 500 meter of 18 mm
Product Details:
| Capacity | 15 Ton |
| Power | 25kw |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes, Lifting, Pulling, Hoisting |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Rope Length | 500 mtr |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Power | 5 hp |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Rated Load | 10-100 (KN) |
| Rated Speed | 5-15 (m/min) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 12 mm |
| Usage/Application | Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
| 400 width length 1400 height 500 | 250 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5 ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 500m |
| Rope Diameter | 20 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 400 |
| Usage/Application | Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
We are one of the top manufacturer and supplier of 5 Ton Pulling Winch Machine . We offer Winch Machines, power winch machines and electrical winch machines to our valued customers. These are manufactured by using high grade raw material and latest technology and offer high efficiency and longer service life. These can also be made as per customized demands of clients. Again we can also make changes in rope speed and drum size if desired by our valuable customers.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5 ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 500 |
| Rope Diameter | 20 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 500 |
| Usage/Application | Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
5 ton winch machine for lifting and pulling
Salient features of these machines are as follows:
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Rope Length | 500 mtr |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 ton |
| Power | 25 |
| Phase | 3 Phase |
| Rope Length | 500 Mtr |
| Rope Diameter | 28 |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Pulling And Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Power | 2 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Rope Length | 500 Mtr |
| Rope Diameter | 10 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Lifting And Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
1.5 Winch Machine
Salient features of these machines are as follows:
Additional Information:
Product Details:
| Power | 10 kW |
| Capacity | 5 Ton |
| Rope Length | 500 mtr |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Usage/Application | Auto, Cranes, Lifting, Pulling, Hoisting |
| Rated Load | 10-100 (KN) |
| Phase | Three Phase |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor Power | 5 hp |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Rated Speed | 5-15 (m/min) |
Product Details:
| Capacity | 15 Ton |
| Power | 25kw |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Rope Length | 500 mtr |
| Rope Diameter | 9.3-65 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Rope Thickness | 12 mm |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated Speed | 8-16 m/min |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 20 ton |
| Load capacity | 20 ton |
| Power source | Electric |
| Application | EOT crane, Construction, Wire pulling, Marine, Mining, Material handling |
| Rope speed | 9 m/min |
| Duty rating | Heavy duty |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Workshop |
| Rope Length | 100 meter |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 60Hz |
20 ton. Winch machine for lifting
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 5 ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | Single Phase |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 20 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Workshop |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
5 ton winches
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5 Ton |
| Power | 10 kW |
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Erection |
| Rope Diameter | 20 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Rope Length | 500 mtr |
| Voltage | 220-415 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Lift Speed | 3.5-9m/min |
| Motor Power | 5 hp |
Salient features of these machines are as follows:
Simplified operation
Outstanding performance
Highly efficient
Durability
Reliability
Longer service life
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 ton |
| Power | 50kw |
| Phase | 3 phase |
| Rope Length | 500 Mtr |
| Rope Diameter | 42 |
| Mounting | Base Mounted |
| Usage/Application | Pulling And Lifting |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3 TON |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | 3 |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 16 mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 500 METER 16 MM |
| Usage/Application | PULLING & LIFTING |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 ton |
| Power | 25 |
| Phase | 3 phase |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope Diameter | 28 |
| Mounting | Base Mounted |
| Size | 28 |
| Usage/Application | Pulling |
| Country of Origin | Made in India |
15 ton WINCH MACHINE FOR LIFTING AND PULLING PURPOSED HEAVY DUTY WIH 100 PERCENT EFFICIENCY
1) HEAVY DUTY
2) LONG LIFE
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 15 Ton |
| Power | 35kw |
| Phase | 3 phase |
| Usage/Application | Auto, Cranes,lifting, pulling,hoisting |
| Rope Length | 1000m |
| Rope Diameter | 25mm |
| Mounting | Base Mounted |
| Brand | Build-tech Engineering |
| Drum Size | 64mmX224mm |
| Motor Power | 52 HP |
| Working Height | 100 mtr |
| Voltage | 220-440 V |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 2 ton |
| Capacity | 500 Kg |
| Power source | Electric |
| Application | Construction, Material handling, Marine, Mining, EOT crane, Wire pulling |
| Rope speed | 9 m/min |
| Rope length | 500m |
| Duty rating | Heavy duty |
| Country of Origin | Made in India |
500 kg winch machine
Additional Information:
Product Details:
| Load capacity | 7.5 ton |
| Capacity | 7.5 ton |
| Lifting Capacity | 7.5 Ton |
| Power source | Electric |
| Duty rating | Heavy duty |
| Phase | 3 |
| Rope speed | 9 m/min |
| Rope Length | 100 meter |
| Rope diameter | 22 mm |
| Drum type | Single drum |
| Size | 20 mm |
| Usage/Application | Pulling |
| 6.5 foot width 7 foot length 4 foot height | 1700 kg |